Kto pyta, nie błądzi

pobrane (2)22 lutego 1978 roku amerykański rząd wystrzelił w kosmos pewnego satelitę. Był to owoc kilku lat zaawansowanych badań. Do 2009 roku w ramach tego samego projektu w przestrzeni kosmicznej umieszczono trzydzieści kolejnych satelitów. To właśnie dzięki nim możemy dziś korzystać z dobrodziejstw systemu znanego powszechnie jako GPS. Choć w rzeczywistości nie jest to w żadnym stopniu technologia związana z motoryzacją, to jednak większości użytkowników kojarzy się właśnie z jazdą samochodem i planowaniem trasy. Ale czym tak naprawdę jest GPS? Global Positioning System został stworzony do celów stricte wojskowych przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Jego działanie polega – najprościej rzecz ujmując – na mierzeniu czasu wędrówki sygnału radiowego przesyłanego z satelity do naziemnego odbiornika. Dzięki dokonaniu kilku takich pomiarów na podstawie różnych satelitów można z dużą dokładnością określić współrzędne geograficzne miejsca, w którym w danej chwili odbiornik i jego operator się znajdują. Dzięki odpowiednio rozplanowanej i rozmieszczonej sieci satelitów system pokrywa zasięgiem całą kulę ziemską. Początkowo ze względu na ściśle militarny rodowód sygnał wysyłany przez satelity był dodatkowo “brudzony” szumem radiowym, przez co jego precyzja w zastosowaniach cywilnych utrzymywała się w zakresie około 100 metrów.

Oczywiście uprawnione instytucje wojskowe miały do dyspozycji tajne algorytmy z pomocą których mogły rozszyfrować sygnał zakłócający osiągając dokładność rzędu 4 metrów. Dziś GPS nie jest już zakłócany, a polityka rządu USA zakłada, że jest powszechnie i darmowo dostępny dla użytkowników całego świata. Setki komercyjnych firm produkują nowoczesne odbiorniki sprzedawane klientom indywidualnym. W urządzeniach tych zaprogramowane zostają bardzo dokładne mapy.

W niektórych modelach samochodów odbiorniki GPS stanowią integralną część wyposażenia. Dzięki nim kierowcy na całym świecie mogą łatwo odnaleźć drogę praktycznie w każdym miejscu. I tak właśnie wojsko po raz kolejny przyczyniło się do rozwoju motoryzacji…

Leave a Reply