Archive for czerwiec, 2015

Motocykl Chopper

Choper MotorcycleMówiąc o pojazdach dwuśladowych i jednośladowych, warto wspomnieć także o jednośladowcu, który podobnie jak ścigacz – jest motorem, aczkolwiek wyglądem bardzo się różni. Przykładem takiego motory może być chopper. Osoby kochające takie motocykle raczej nie zadowoliłyby się motorami sportowymi. Choppery to takie pojazdy, które zwykle na aukcjach internetowych odnoszą spore sumy. Są więc bardzo wartościowe. Właściciele chopperów zwykle upiększają swoje pojazdy w liczne części niklowane czy też chromowane. Im bardziej się błyszczą, tym lepiej. Połysk jest bardzo ceniony. Pierwowzorem choppera był Harley. Jednakże pewni ludzie uznali, że takowe motory są zbyt masywne i duże. Toteż zaczęta odcinać zbędne części. Po angielsku słowo odcinać to “chop”. Stąd nazwa tego gatunku motoru. Owy rodzaj pojazdu zdobywał coraz większą sławę, aż stał się tak popularny, jak dzisiaj. Szczególnie dużo osób porusza się nim w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Po obejrzeniu filmy Easy Reader, ilość osób chętnych do zakupu choppera – znacznie wzrosła. Żeby poruszać się chopperem, trzeba mieć ukończone 18 lat i posiadać prawo jazdy kategorii A. Jest to konieczne. Podobnie nakazana jest jazda w kasku, aczkolwiek jest to mało przestrzegane, co jest całkowitym przeciwieństwem kierowców ścigaczów. Chopper nie stawia na szybkość, ale na wygląd. Każdy pojazd znajdzie swoich wielbicieli. Także ten.

Quad

1381819508Yamaha_Raptor_QuadNiektóre wynalazki wydają się dziwne i niepotrzebne. Inne zadziwiają pomysłowością. Czy mógłby ktoś przypuszczać, że zostanie kiedyś zbudowany pojazd, który będzie połączeniem cech samochodu oraz motoru? Otóż takowe bywają i jednym z nich jest quad. Quad jest pojazdem, który rozmiarem nie dorównuje samochodowi. Na długość może być trochę mniejszy lub większy od motoru. Wszystko zależy od tego, jaki quad jest brany pod uwagę. Bo takowe są różne. Zawsze są też wyjątki w postaci quadów gigantów. Jeżeli chodzi o quada, takowy pojazd ma wspólnego z samochodem osobowym to, że posiada cztery koła. Jest więc pojazdem dwuśladowym. Jednakże z kolei cechy motoru są takie, że przykładowo quad nie posiada kierownicy okrągłej, tylko taką jak w motorach. Nie jest też pojazdem zadaszonym. Żeby takowym się poruszać, należy być ubranym w kask ochronny. Quady to pojazdy, które nie posiadają takich możliwości pędzenia jak motory.

Jednakże konstruując je, przykuwano uwagę do mocy silnika. Tak więc są one dosyć zrywne i można się nimi dostać w takie miejsca, w które motorem ani autem nie byłoby szans nawet wjechać. Wysokie koła oraz giętkość pozwolą szaleć na niejednych piaszczystych czy błotnistych terenach, sprawiając radość prowadzącemu. Można by powiedzieć, że quad to w pewnym stopniu pojazd służący do transportu – ponieważ przewozi z jednego miejsca na drugie – ludzi.

Motor – ścigacz

7393196Pojazdy poruszające się po drogach można dzielić na różne kategorie. Jedną z nich jest podział na jednośladowe oraz dwuśladowe. Te, które posiadają cztery koła, to samochody osobowe, ciężarowe, dostawcze itp. Jednakże jak już wspomniano, bywają tez pojazdy jednośladowe czyli takie, które mają tylko dwa koła. Takimi są rowery, motorowery oraz motory. Jeżeli chodzi o motory, są one dopasowane do ludzi o różnych pasjach. Dla wielbicieli szybkości i dynamiki zbudowano ścigacze. Ścigacz to inaczej motor sportowy. Jego charakterystyczny wygląd nieraz wzbudza emocje. Jednakże nie tylko wygląd takiego motoru jest imponujący. Spore wrażenie robią też części ścigaczy. Takowe motory posiadają takie silniki, jak niejeden samochód. Są one bardzo silne, toteż rozpędzają motory do nieprawdopodobnych szybkości.

Jedne z najszybszych potrafią jechać z prędkością 300 kilometrów na godzinę. Dla amatorów polecane są jednak motory słabsze, o pojemności silnika 125 cm sześciennych. Jazda takowym motorem wcale nie jest taka łatwa. Wręcz ciężko utrzymać na nim równowagę, szczególnie przy redukcji biegów. Najmocniejsze ścigacze to te, z silnikiem 1000 cm sześciennych. Biorąc pod uwagę to, że jadąc takowym i powodując wypadek, moc takiego silnika bywa zabójcza. Nie ma bowiem ani pasów bezpieczeństwa, ani chroniącej nieraz blachy, która pozostaje powgniatana. Kierowca ścigacza wystawia na pierwszy rzut samego siebie.

Traktor

Traktor-McCormik-CX-105-2-foto.-Cezary-SzejgisBywają takie pojazdy, które nie służą do codziennej jazdy. Nie można się nimi poruszać przykładowo w celu podróżowania lub zwykłego przemieszczania się po głównych drogach. Służą bowiem do konkretnych prac. Mowa tutaj przykładowo o traktorze, który ma bardzo charakterystyczną budowę. Traktor posiada ogromne koła, które niosą na sobie ciężar sporej kabiny, w której siedzi kierowca. Traktor to pojazd, który służy głównie do prac rolniczych, jednakże czasami też można wykorzystać go jako środek transportu. Przykładowo można nim przewozić siano, drewno, ale też takie materiały jak piasek. Żeby móc się poruszać tym pojazdem, trzeba posiadać prawo jazdy kategorii T. Takowy kurs, umożliwiający zdobycie prawa jazdy jest dosyć drogi. Do traktora przymocowuje się różnego rodzaju maszyny, w zależności od tego, czego się od niego oczekuje. Przykładowo chcąc układać bale z siana, należy zamontować prasę. Innym urządzeniem jest orka, służąca do orania ziemi. Do traktora można tez przyłączyć przyczepę, która umożliwia przewożenie sporej ilości towarów.

Jeżeli chodzi o masę traktora – jest ona spora. Jednakże silnik takiej maszyny, biorąc pod uwagę ciężar traktora – nie jest wcale taki mocny. Toteż traktor poruszający się po drodze, często jest powodem korków. Traktor jest czymś, co znacznie ułatwiło pracę na roli. Kiedyś człowiek musiał robić wszystko własnymi siłami lub przy użyciu zwierząt.

Rower

k,MzQ3NDk4MDQsMjMwNzM0,f,classic2006Samochód osobowy, motor, a nawet motorower – to pojazdy, którymi mogą się poruszać osoby, które posiadają na to zezwolenia. Jednakże jak się okazuje, są i takie środki transportu, które służą także dzieciom. Mowa tutaj o takich, które posiadają dwa koła, podobnie jak w motorze, jednakże różnią się tym, że nie posiadają silnika. Mowa tutaj o rowerze. Taki środek transportu służy tylko i wyłącznie do przewożenia ludzi. Nie da się tym rowerem przewozić towaru. Chociaż przykładowo jadąc na zakupy, można wrzucać je do zamontowanego koszyczka w rowerze. Takowy jednak nie znajduje się w standardowym wyposażeniu roweru. Trzeba go dokupić. Rower to pojazd, który napędzany jest ludzką siłą. Nie posiada ani silnika ani elektrycznych części. Wszystko działa dzięki użyciu nóg człowieka. Na rowerze uczą się jeździć dzieci od najmłodszych lat. Jednakże żeby samemu poruszać się rowerem, osoby które nie ukończyły 18 roku życia muzą posiadać kartę rowerową.

Dzieci, które zaczynają swoją przygodę z rowerem, zwykle mają do rowerka dopinane dwa dodatkowe kółka. Utrzymanie równowagi na rowerze jest bowiem na początku trochę trudne. Rower mało kiedy jest doceniany. Jest jednak środkiem transportu, ponieważ służy do poruszania się ludziom. Jazda nim jest bardzo zdrowa. Wzmacnia organizm, oraz spala kalorie. Dodatkowo nie trzeba płacić za paliwo, OC lub ubezpieczenie. Rower jest także przyjazny dla środowiska.

Samochód ciężarowy

2Jeżeli chodzi o samochody dwuśladowe, można wyróżnić różne rodzaje takowych. Jedne służą do przewozu ludzi, inne do transportu niewielkich ilości towarów. Jednakże czasami istnieje taka potrzeba, żeby przewieź sporą ilość ładunków. Co wtedy? Otóż do przewożenia wielkich ładunków służą ciężarówki..Takowy pojazd zawsze posiada przyczepę, kiedy coś przewozi. Bez niej miałby taką rolę jak auto osobowe. W ciężarówkach mogą zwykle jeździć dwie osoby. Mimo tego, że cały pojazd zajmuje sporo miejsca, jednakże jest ono poświęcone towarowi, który jest przewożony. Żeby kierować takim pojazdem, nie wystarczy posiadać prawa jazdy kategorii B. Trzeba pójść na kolejne egzaminy uprawniające do tego. Ciężarówki spalają sporo paliwa. Są masywne i spore. Jednakże mają swoją wielką zaletę – są ładowne. Nieraz używa się je do przewożenia drewna, piasku a nawet kilku ton węgla.

Takie samochód posiada wszystko większe, aniżeli w przypadku samochodu osobowego. Po pierwsze koła są o wiele większe i cięższe. Nawet takie detale jak kierownica czy gałka zmiany biegów są powiększone. Prowadzenie takiego auta jest całkiem inne, aniżeli poruszanie się zwykłym autem osobowym. Pozornie może wydawać się łatwe, jednakże uświadamiają sobie swoje błędne myślenie ci, którzy chcą zdać egzamin prawa jazdy uprawniający do poruszania się ciężarówkami. Konstrukcja takich pojazdów znacznie ułatwiła ludziom życie. Mimo że ciężarówka nie jest tak ładowna jak pociąg, jednak dotrze w każde miejsce.

Motorower

motorower-proel-dom-sklep-motoryzacyjny-pasim-romanŚrodki transportu, które poruszają się po drogach, zwykle pozostawiają po sobie dwa ślady. Jak się jednak okazuje, bywają też i takie pojazdy, które posiadają tylko dwa kółka, ułożone w jednej linii. Są to tak zwane jednośladowce. Takim pojazdem jest przykładowo motorower. Otóż takowy służy do transportu tylko i wyłącznie ludzi. Maksymalna liczba osób poruszających się motorowerem, wynosi to dwa. Motorower to mały środek transportu, który może posłużyć także tym osobom, które nie ukończyły 18 roku życia. Aby mieć uprawnienia na motorower, należy zda kartę motorowerową. Egzaminy często organizowane są przez szkołę. Do takiej przyjeżdżają policjanci, którzy egzaminują uczniów chętnych do zdobycia karty. Egzamin nie jest trudny, ale wymaga pewnej wiedzy. Osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, mogą poruszać się motorowerem, który zarejestrowany jest jako taki, który posiada silnik o objętości 50 cm sześciennych.

Większa liczba objętości niestety nie jest dopuszczalna dla nieletnich. Wiąże się to z nierozwagą, którą często kierują się młodzi ludzie. Nadużywanie prędkości mogłoby być śmiertelnym zagrożeniem. Poruszanie się motorowerem wymaga posiadania kasku ochronnego. W innym wypadku można zostać za to ukaranym przez policjanta mandatem. Motorower to pojazd, który może włącza się do ruchu drogowego. Musi być jednak zarejestrowany oraz opłacony.

Tramwaj

tramwaj-niskopodłogowyJednym nietypowym środkiem transportu., który może czasami przypominać wymogami pociąg, jest tramwaj. Otóż takowy pojazd również porusza się po szynach. Jednakże jest on o wiele lżejszy i mniejszy od pociągu. Wiąże się to z tym, że przystosowany jest on do ruchu po mieści. Gdyby był długi jak pociąg, powodowałby częste korki i wstrzymanie ruchu. Gdyby zaś był tak masywny jak pociąg, ciężko byłoby go wyhamować. Tramwaje poruszają się po mieście i pełnią tą samą rolę, jaką spełniają autobusy. Służą do przewozu ludzi. Raczej nie spotykane są tramwaje towarowe. Jeżeli chodzi o silniki tramwajów, zwykle są elektryczne. Prąd wpływający do tramwaju trafia do sieci trakcyjnej lub akumulatora.

Ciekawostką jest to, że tramwaj może nieraz porusza się po szynach pociągu. Taki tramwaj musi być jednak do tego przygotowany i zwany jest wtedy dwusystemowym. Jeżeli chodzi o rozwój tramwaju, oczywistością jest, że nie od zawsze był on taki jak dziś. Wszystko jest ulepszane. Toteż kiedyś istniały tramwaje napędzane para, konne lub spalinowe. Swoje pochodzenie, słowo tramwaj, zawdzięcza Szkocji. Otóż tak nazywane były kiedyś małe wagoniki. Jeżeli chodzi o początki tramwaju, hitem było otwarcie pierwszej linii kolejowej. Nosiła ona nazwę Swansea and Mumbles Railway. Takową otwarto w 1804 roku w Wielkiej Brytanii.

Pociąg

betafence_zjace1Jednym z bardzo nietypowych środków transportu jest pociąg. Otóż zwykle pojazdy kojarzą się nam z czymś, co porusza się po drodze. Pociąg jest nietypowy dlatego, że nie posiada kół z oponami. Otóż takowy porusza się tylko tam, gdzie znajdują się tory kolejowe. To one wyznaczają trasę i to po nich pociąg może się poruszać. Pierwotnie pociągi napędzane były na parę. Teraz cywilizacja doprowadziła do znacznego rozwoju tychże maszyn. Mimo tego, że wydaję się, iż pociągi wychodzą z mody, jednakże niektóre z nich są stale udoskonalane. Otóż te, które zbudowano w Azji, potrafią poruszać się z prędkością nawet 500 kilometrów na godzinę., Imponujący wynik. Jeżeli chodzi o słynne kolejowe trasy, jedną z bardzo znanych jest podróż koleją transsyberyjską. Takowa przewozi pasażerów przez całą Azję. Pociągi służą jako transport dla ludzi.

Są więc nazywane pasażerskimi. Zawsze pociąg składa się z lokomotywy, w której siedzi maszynista, oraz wagonów pasażerskich, które są ciągnięte przez lokomotywę. Jednakże bywają też pociągi towarowe. Takowe słyną ze swojej ogromnej ładowności. Nieraz można spotkać lokomotywę ciągnącą 30 wagonów przeładowanych węglem. Pociąg jest w miarę szybkim środkiem transportu. Otóż takowy nie musi zatrzymywać się na światłach czy też czekać w korkach. To jest jego sporą zaletą.

Samolot

491509-Mówiąc o środkach transportu zwykle ma się na myśli te przyziemne. Jednakże warto pomyśle o tym, że nie zawsze takowe są używane. Co w momencie, kiedy jakiś towar musi trafi za ocean. Albo jeżeli szybko się psuje, a musi być dostarczony w bardzo odległy zakątek jakiegoś kontynentu. Otóż idealnym rozwiązaniem jest wtedy samolot. Otóż ten środek transportu unosi się w powietrzu. Dzieje się tak dzięki bardzo mocnym silnikom potrafiącym wznieś maszynę bardzo wysoko. Samolot to najszybszy środek transportu. Potrafi przekraczać nawet prędkość dźwięku, a czasami i światła. To, co dla auta oznaczałoby trzydzieści godzin jazdy, dla samolotu oznacza 2 godziny lotu. Mało tego, samolot dociera tam, gdzie nie dotrą inne rodzaje transportu. Ewentualnie można by dojechać do morza autem, a potem płynąć statkiem. Samolot poradzi sobie z tym sam.

Także pojemność samolotu jest bardzo imponująca. Otóż na swój pokład morze on zabierać zadziwiające ilości towarów. Samoloty można podzielić na dwie kategorie. Jedne służą do przewozu towarów, a inne do transportu ludzi. Jadąc gdzieś na wakacje, można polecieć właśnie samolotem. Jest to wygodne, szybkie i staje się coraz tańsze. Nikt nie chce się już męczyć wielogodzinnymi podróżami autokarem. Chociaż niektórzy ludzie boją się latać samolotami, toteż z nich rezygnują.